Skip to content

hufp.hr

Statut udruge

Na temelju članka 13. Zakona o udrugama („Narodne novine“ broj 74/14, 70/17, 98/19 i 151/22), Osnivačka Skupština Udruge HRVATSKO UDRUŽENJE ZA FILOZOFSKU PRAKSU, održana 11.10.2023., donijela je: 

STATUT

Udruge HRVATSKO UDRUŽENJE ZA FILOZOFSKU PRAKSU 

 

I. OSNOVNE ODREDBE 

Članak 1.

Ovim statutom reguliraju se odredbe o nazivu, sjedištu, zastupanju, izgledu pečata, ciljevima i području djelovanja sukladno ciljevima, djelatnostima kojima se ostvaruju ciljevi, o načinu osiguranja javnosti djelovanja udruge, o uvjetima i načinu učlanjivanja i prestanku članstva, pravima, obavezama i odgovornostima te stegovnoj odgovornosti članova i načinu vođenja popisa članova, tijelima udruge, njihovom sastavu i načinu sazivanja sjednica, izboru, opozivu, ovlastima, načinu odlučivanja i trajanju mandata te načinu sazivanja skupštine u slučaju isteka mandata, izboru i opozivu likvidatora udruge, međusobnim pravima i obvezama udruge i ustrojstvenih oblika, prestanku postojanja udruge, o imovini, načinu stjecanja i raspolaganju imovinom, o postupku s imovinom u slučaju prestanka postojanja udruge te o načinu rješavanja sporova i sukoba interesa unutar udruge te drugim pitanjima od značaja za udrugu.

Članak 2.

Naziv udruge je  HRVATSKO UDRUŽENJE ZA FILOZOFSKU PRAKSU 

Skraćeni naziv Udruge na hrvatskom jeziku je HUFP

Naziv Udruge na engleskom jezik je CROATIAN PHILOSOPHICAL PRACTICE ASSOCIATION. 

Skraćeni naziv udruge na engleskom jeziku je CPPA

Sjedište udruge je u Zagrebu. Odluku o promjeni adrese sjedišta donosi predsjedništvo.

Članak 3.

Udruga HRVATSKO UDRUŽENJE ZA FILOZOFSKU PRAKSU (dalje u tekstu: Udruga) je udruga registrirana pri nadležnom gradskom uredu za opću upravu, a neprofitna je pravna osoba.

Članak 4.

Udruga ima pečat. Pečat je okruglog oblika promjera 6 cm na kojem piše: HUFP

Članak 5.

Udrugu zastupaju predsjednik, dopredsjednik, podpredsjednik, drugi podpredsjednik i tajnik. Skupština može ovlastiti i druge osobe za zastupanje Udruge.

1. CILJEVI, PODRUČJE DJELOVANJA I DJELATNOSTI UDRUGE

Članak 6.

Ciljevi Udruge su: promicanje filozofske prakse u Republici Hrvatskoj i regiji ponajprije u kontekstu idejnog planiranja, organizacije i provođenja filozofskog savjetovanja te edukacija, modula i ostalih aktivnosti operativno vezanih uz širenje kvalitativne mreže stručnjaka educiranih za provođenje filozofskog savjetovanja i filozofskog caffe-a, te kroz dugoročno strukturirane projekte ojačavati snagu civilnog društva putem poticanja interdisciplinarne suradnje na planu raznih društvenih polja u rasponu od: ojačavanja i podrške osobama s mentalnim poteškoćama psiho-socijalnim izazovima, prevencije i zaštite mentalnog zdravlja građana, grupa podrške za umirovljenike i nemoćne osobe, promicanja kritičkog mišljenja kod djece i mladih, inkluzije društveno ugroženih skupina s posebnim fokusom na zatvorenike, korisnike probacijskih usluga, migrante, izbjeglice i inozemne radnike, poslovnog savjetovanja, volonterskog rada u području odgoja i obrazovanja, zapošljavanja osoba sa završenim diplomskim studijem iz područja filozofije u domeni zaštite i skrbi unutar interdisciplinarno organizirane provedbe dugoročnog programa zaštite mentalnog zdravlja u zajednici na razini Republike Hrvatske.

Područje djelovanja Udruge sukladno ciljevima Udruge su: demokratska politička kultura, ljudska prava i međunarodna suradnja. 

Članak 7.

Djelatnosti koje Udruga obavlja su:

– Okupljanje osoba s interesom za popularizaciju i provođenje filozofske prakse u Republici Hrvatskoj.

– Provođenje filozofskog savjetovanja na individualnoj i grupnoj razini.

– Organizacija filozofskih caffea.

– Provođenje edukacija za filozofske savjetnike.

– Provođenje edukacija za logo-navoditelje filozofske savjetnike.

– Savjetodavni rad s poslovnim subjektima i poduzetnicima.

– Organizacija i provođenje edukativnih predavanja, radionica, tribina i konferencija.

– Održavanje  kulturno-umjetničkih  manifestacija.

– Volontiranje u području resocijalizacije zatvorenika i korisnika probacijskog sustava.

– Savjetodavni rad s braniteljima i njihovim obiteljima.

– Provođenje projekata u svrhu promicanja rada s umirovljenicima i nemoćnim osobama i ovisnicima.

– Organizacija događaja i predavanja vezanih uz promicanje kritičkog mišljenja kod djece i mladih.

– Supsidijarni volonterski rad na području palijativne skrbi.

– Volonterski rad s obiteljima osoba s psiho-fizičkim i tjelesno-intelektualnim poteškoćama.

– Predlaganje i iniciranje programa, edukacija, diskusija i drugih vidova akcija u svrhu. razvoja  lokalne zajednice i civilnog društva u Republici Hrvatskoj.

– Suradnja i umrežavanje s udrugama i institucijama sukladnog djelokruga u horizontu Hrvatske i inozemstva.

– Izdavačka djelatnost.

  

Članak 8.

Djelovanje udruge je javno. Javnost djelovanja Udruge ostvaruje se na načine utvrđene Statutom, poimence:

– pravodobnim izvještavanjem članstva o radu Udruge i značajnim događajima, pisanim, izvještajima, na posebnim skupovima ili putem društvenih mreža i mailing liste.

– putem medija.

III. ČLANSTVO U UDRUZI

Članak 9.

Članom Udruge može postati svaka fizička i pravna osoba.

Članak 10.

Članom Udruge postaje se upisom u Registar članova koji vodi tajnik Udruge te ispunjavanjem i potpisivanjem pristupnice i  plaćanjem  članarine. Pri učlanjenju potencijalni novi član osobno odgovara za istinitost i potpunost podataka ispisanih na pristupnici. 

Registar članova vodi se elektronički  i sadrži podatke o osobnom imenu (nazivu) člana, OIB-u, datumu rođenja, datumu pristupanja udruzi, kategoriji članstva te datumu prestanka članstva u udruzi. 

Registar članova uvijek je dostupan na uvid svim članovima i nadležnim tijelima na njihov zahtjev.

Članovi Udruge mogu biti:

  1. Radni članovi 2. Pridruženi članovi 3. Pasivni članovi i 4. Članovi simpatizeri.  
  1. Radni članovi su osobe koje sudjeluju u provođenju aktivnosti vezanih uz filozofsku praksu, sudjeluju u djelatnostima vezanima uz filozofsko savjetovanje i organizaciju filozofskih caffe-a, aktivno sudjeluju u radu Udruge, plaćaju članarinu i imaju pravo odlučivanja i donošenja odluka na Skupštini.
  2. Pridruženi članovi su osobe koje kao edukanti i posjetitelji sudjeluju na događajima organiziranima od strane udruge i projektnih partnera, aktivno sudjeluju u radu Udruge i plaćaju članarinu.
  3. Pasivni članovi su osobe koje povremeno sudjeluju u aktivnostima Udruge i plaćaju članarinu. 
  4. Članovi simpatizeri mogu postati sve osobe koje podržavaju ciljeve i načela Udruge, a mogu povremeno sudjelovati u aktivnostima Udruge. 

Odlukom Predsjedništva, članovi mogu promijeniti kategoriju članstva s obzirom na zalaganje u radu Udruge. 

Za posebni doprinos djelovanju Udruge, predsjedništvo može dodjeljivati priznanja i pohvale članovima Udruge te zaslužnim pojedincima i pravnim osobama koji nisu članovi.

Članak 11.

Članovima Udruge izdaje se članska iskaznica.

Izgled, sadržaj i način izdavanja članske iskaznice utvrđuje predsjedništvo posebnom odlukom.

Članak 12.

Visinu članarine i način plaćanja određuje predsjedništvo. 

Predsjedništvo može svojom odlukom pojedine članove osloboditi plaćanja članarine zbog osobitog angažmana i doprinosu popularizaciji filozofske prakse u Hrvatskoj i inozemstvu.

Članak 13.

Prava, obaveze i odgovornosti članova su:

– bavljenje aktivnostima Udruge,

– sudjelovanje u upravljanju poslovima Udruge (samo radni članovi),

– čuvanje i podizanje ugleda Udruge,

– čuvanje materijalnih dobara i izvršenje preuzetih obveza,

– plaćanje članarine (osim članova simpatizera).

 Članak 14.

Članstvo u Udruzi prestaje:

– dragovoljnim istupom,

– neplaćanjem članarine,

– isključenjem.

Član se briše iz Registra članova bez posebne odluke ako ne plati članarinu za tekuću godinu.

Odluku o isključenju člana iz Udruge donosi predsjedništvo. Isključeni član ima pravo u roku od 15  dana, računajući od dana dostave odluke, podnijeti žalbu Skupštini Udruge.

Skupština je dužna riješiti žalbu u roku od 30 dana, računajući od dana dostave žalbe. Odluka Skupštine Udruge o isključenju je konačna.

Članovi koji svojim radnjama ili izjavama odnosno na drugi način ugroze interese i/ili ugled Udruge, krše odredbe ovog Statuta ili zloupotrebljavaju ovlasti i položaj podliježu stegovnoj odgovornosti.
Pokretanje stegovnog postupka za utvrđivanje odgovornosti članova Udruge može predložiti Predsjednik Udruge ili najmanje 3 člana Udruge.
Stegovni postupak provodi predsjedništvo, pridržavajući se općih pravila o stegovnoj odgovornosti, u skladu s pozitivnim propisima.
U stegovnom postupku mogu se izreći sljedeće stegovne mjere: opomena, isključenje.
Odluku o isključenju predsjedništvo donosi temeljem prijedloga najmanje tri (3) člana Udruge – većinom glasova. 

Protiv odluke u stegovnom postupku može se u roku od 15 dana računajući od dana dostave odluke, podnijeti žalba Skupštini. Odluka Skupštine je konačna.

Odredbe ovog članka o isključenju ne diraju u druga prava koja oštećena strana (Udruga i/ili članovi Udruge) mogu imati prema isključenom članu (naknada štete i dr.).
Prestanak članstva zbog bilo kojeg razloga predviđenog ovim Statutom ne isključuje obavezu bivšeg člana udruge da podmiri i ispuni sve svoje obaveze prema Udruzi koje su nastale ili su preuzete prije dana prestanka članstva

VI. RJEŠAVANJE SPOROVA I SUKOBA INTERESA

Članak 15.

Spor/sukob interesa u udruzi postoji ako se radi o pravima i interesima članova udruge kojima članovi mogu slobodno raspolagati, a koji utječe na rad udruge u cjelini odnosno ako se ona odnose na pitanja od zajedničkog interesa na sve članove. 

Za rješavanje sporova/sukoba interesa nadležna je Skupština, a u svom radu na odgovarajući način primjenjuje odredbe Zakona o mirenju. Odluka skupštine je konačna.

Ako se spor/sukob interesa odnosi na odluke tijela upravljanja udrugom temeljem kojih se podnosi zahtjev za upis promjena u registar udruga, o čemu odlučuje nadležni ured, nezadovoljni član najprije se obraća udruzi da riješi spor/sukob interesa. Po konačnosti odluke arbitražnog vijeća, udruga podnosi nadležnom uredu zahtjev za upis promjena u registar udruga zajedno s odlukom arbitražnog vijeća.  

        V. TIJELA UDRUGE

Članak 16.

Tijela Udruge su:

 – skupština

 – predsjednik

 – dopredsjednik

 – podpredsjednik

 – drugi podpredsjednik – vidjeti napomenu na kraju teksta!

 – tajnik

 – predsjedništvo.

SKUPŠTINA

                                                                            

Članak 17.

Skupština je najviše tijelo upravljanja Udrugom. Skupštinu čine svi radni poslovno sposobni članovi Udruge.

Članak 18.

Skupština može biti redovita, izborna i izvanredna.

Skupština zasjeda najmanje jednom u tijeku godine, dok se izborna sjednica skupštine održava svake četiri  godine.

Sjednice Skupštine saziva Predsjednik Udruge na vlastitu inicijativu. U odluci o sazivanju Skupštine Predsjednik utvrđuje dnevni red sjednice te dan i mjesto održavanja sjednice.

Predsjednik je dužan sazvati sjednicu Skupštine kada to zatraži najmanje 1/3 radnih članova Udruge.

U svom zahtjevu za sazivanje Skupštine predlagatelji su obavezni predložiti dnevni red sjednice.

Predsjednik saziva sjednicu prema predloženom dnevnom redu predlagatelja, a ako je ne sazove u roku od 15 dana od dana dostave zahtjeva iz stavka 5. ovoga članka, sazvat će je predlagatelj (odluka treba sadržavati prijedlog dnevnog reda te mjesto i dan održavanja sjednice). 

Članak 19.

U slučaju isteka mandata tijelima udruga, Skupštinu saziva zadnja osoba za zastupanje upisana u Registar udruga ili 1/3 članova udruge, koji su upisani u popis članova prije isteka mandata tijelima udruge.

Članak 20.

Sjednici Skupštine predsjedava predsjednik Udruge, a u njegovoj odsutnosti dopredsjednik. U slučaju odsutnosti oba, Skupština će na početku sjednice javnim glasovanjem odrediti osobu koja će predsjedavati sjednicom.

O radu sjednice vodi se zapisnik, kojeg potpisuju zapisničar i ovjerovitelj, i trajno se čuva u arhivi Udruge.  

Članak 21.

Skupština odlučuje pravovaljano ako je nazočna većina članova Skupštine, a odluke donosi većinom glasova nazočnih članova skupštine.

                            

Članak 22.

  Skupština Udruge:

– utvrđuje politiku razvitka Udruge; 

– donosi i mijenja Statut Udruge;

– usvaja plan rada i financijski plan za sljedeću kalendarsku godinu i izvještaj o radu za prethodnu kalendarsku godinu;

– usvaja godišnji financijski izvještaj;

– donosi druge akte i odluke važne za rad Udruge;

– bira i razrješuje dužnosti članove Predsjedništva; 

– bira i razrješuje dužnosti predsjednika, dopredsjednika i tajnika Udruge;

– razmatra i usvaja izvještaje o radu Udruge;

– daje smjernice za rad Udruge;

– osniva i imenuje odbore, komisije i slična tijela prema potrebi te im utvrđuje zadatke;

– odlučuje o prestanku rada Udruge;

– obavlja i druge poslove određene zakonom ili Statutom. 

PREDSJEDNIK

Članak 23.

Predsjednika Udruge bira Skupština Udruge na mandat od četiri godine.

Članak 24.

Predsjednik Udruge je ujedno i predsjednik Predsjedništva.

Predsjednik:

– zastupa Udrugu;

– saziva Skupštinu Udruge;

– rukovodi radom Skupštine Udruge;

– vodi poslove udruge sukladno odlukama skupštine;

– odgovoran je za podnošenje Skupštini prijedloga godišnjeg financijskog izvještaja;

– brine o upoznavanju javnosti s radom Skupštine Udruge;

– pokreće raspravu o određenim pitanjima iz djelokruga Skupštine i Predsjedništva Udruge;

– brine o upoznavanju javnosti s radom Skupštine i njezinih tijela;

– sklapa ugovore i poduzima pravne radnje u ime i za račun udruge;

– rukovodi radom Skupštine i Predsjedništva;

– obavlja i druge poslove utvrđene ovim Statutom.           

Članak 25.

Za svoj rad Predsjednik je odgovoran Skupštini Udruge.

Predsjednik podnosi Skupštini Udruge godišnje izvještaj o svom radu.

DOPREDSJEDNIK

Članak 26.

U slučaju odsutnosti ili spriječenosti, Predsjednika u svim poslovima zamjenjuje Dopredsjednik.

Dopredsjednika Udruge bira Skupština Udruge na mandat od četiri godine.

TAJNIK

Članak 27.

Tajnika Udruge bira Skupština na mandat od četiri godine.

Tajnik Udruge vodi registar članova i dostavlja zapisnik s redovne sjednice skupštine nadležnom uredu koji vodi registar udruga.

Članak 28.

Za rad u pojedinim područjima djelovanja Udruge Skupština, Predsjednik ili predsjedništvo mogu osnovati stalne i povremene komisije ili druga radna tijela Udruge.

Odlukom o osnivanju komisije ili radnih tijela utvrđuje se njihov sastav, zadaća, vrijeme za koje se osnivanju i odgovornost za obavljanje poslova.

PREDSJEDNIŠTVO

Članak 29.

Izvršne funkcije i druge poslove utvrđene ovim Statutom obavlja Predsjedništvo Udruge.

Članak 30.

Predsjedništvo čini 5 članova: predsjednik, dopredsjednik, podpredsjednik, drugi dopredsjednik i tajnik Udruge.

Predsjednik Udruge saziva sjednice i rukovodi radom Predsjedništva.

Predsjedništvo:

– utvrđuje prijedlog Statuta, izmjena i dopuna Statuta, plana rada i financijskog plana koji se podnose Skupštini  na razmatranje i prihvaćanje;

– brine o izvršenju usvojenog Programa rada i provedbi odluka Skupštine Udruge; 

– podnosi izvještaje o radu Skupštini Udruge;

– imenuje komisije i slična tijela prema potrebi te im određuje zadatke;

– upravlja imovinom Udruge;

– donosi druge akte i odluke važne za rad Udruge;

– donosi odluku o isključenju člana iz Udruge; 

– obavlja i druge poslove predviđene Statutom i drugim općim aktima Udruge.

Članak 31.

Sjednicu Predsjedništva saziva predsjednik Udruge.

Odluke Predsjedništva donose se većinom glasova svih članova Predsjedništva.

Sjednice Predsjedništva održavaju se prema potrebi o čemu odlučuje predsjednik, a moraju se održati najmanje jednom u 6 mjeseci.

Članak 32.

Za svoj rad Predsjedništvo je odgovorno Skupštini.

Predsjedništvo podnosi Skupštini godišnji izvještaj o svom radu.

Mandat članova Predsjedništva traje četiri godine.

IV. IMOVINA, NAČIN STJECANJA I RASPOLAGANJE IMOVINOM

Članak 33.

Imovinu Udruge čine:

– novčana sredstva koja je udruga stekla uplatom članarina, dobrovoljnim prilozima i darovima

– novčana sredstva koja udruga stekne obavljanjem djelatnosti kojim se ostvaruju ciljevi, financiranjem programa i projekata udruge iz državnog proračuna i proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te fondova i/ili iz inozemnih izvora kao i druga novčana sredstva stečena u skladu sa zakonom.

– nekretnine i pokretne stvari udruge,

– druga imovinska prava.

Udruga može raspolagati svojom imovinom samo za ostvarivanje ciljeva i obavljanjem djelatnosti određenih statutom udruge, u skladu sa zakonom. 

 

Članak 34.

Izvještaj o materijalno-financijskom poslovanju Predsjednik Udruge podnosi Skupštini na razmatranje i prihvaćanje. 

VII. PRESTANAK POSTOJANJA UDRUGE

Članak 35.

Udruga prestaje s radom u slučajevima predviđenim zakonom.

U slučaju prestanka postojanja Udruge preostala imovina će pripasti udruzi, ustanovi ili zakladi s istim ili sličnim statutarnim ciljevima, sukladno odluci Skupštine. U slučaju prestanka rada temeljem odluke Skupštine, donosi se odluka o prestanku djelovanja Udruge dvotrećinskom većinom glasova od ukupnog broja članova Skupštine Udruge.

Članak 36.

Likvidatora udruge imenuje i opoziva Skupština. 

Likvidator zastupa udrugu u postupku likvidacije te se otvaranjem likvidacijskog postupka upisuje u registar udruga kao osoba ovlaštena za zastupanje udruge do okončanja postupka likvidacije i brisanja udruge iz registra udruga.

VIII. ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 37.

Statut Udruge donosi Skupština većinom glasova nazočnih članova Skupštine nakon provedene rasprave.

Članak 38.

Tumačenje odredaba ovog Statuta daje Skupština Udruge.

Tumačenje drugih akata daje Predsjednik Udruge.

Ovaj Statut stupa na snagu danom donošenja.

U Zagrebu, 11.10.2023.                                                                                                   

                                                                       

Predsjednik: Luka Janeš

NAPOMENA – člankom 16. Statuta Udruge određeno je koja tijela ima Udruga, između ostalog to su potpredsjednik i drugi potpredsjednik, Zakonom o udrugama je određeno da svako tijelo koje je kao takvo definirano Statutom Udruge mora sadržavati odredbe o sastavu, izboru, opozivu, ovlastima i trajanju mandata, kao što su definirani predsjednik, dopredsjednik i tajnik. Udruga sama definira koliko će imati tijela, svakako mora imati Skupštinu i minimalno jednu osobu ovlaštenu za zastupanje